Zmiany w opodatkowaniu najmu mieszkania

Zmiany w opodatkowaniu najmu mieszkania

Dziś chętnie inwestujemy w mieszkania ponieważ można na nich zarobić znacznie wiecej niż na lokatach. Ale czy w 2022 roku będzie to nadal opłacalne?

 

Obecnie dochody z wynajmu można rozliczać na dwa sposoby, w formie skali podatkowej oraz ryczałtu, ale od przyszłego roku nie będzie już wyboru i ma pozostać tylko jeden, przy którym podatek jest znacznie wyższy.

Wynajmujesz mieszkanie? Szykują się zmiany w opodatkowaniu!

Jan Sarnowski wiceminister finansów zapowiedział zmiany w podatku od wynajmu mieszkań. Według wiceministra reforma jest potrzebna, ponieważ sprytni wynajmujący omijają podatek, przez który budżet Polski traci rocznie ok. 500 mln zł.

 

Od 2022 roku osoby wynajmujące mieszkania prywatnie będą mogły rozliczać sie tylko na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

 

Dla przypomnienie, przy ryczałcie podatek wynosi 8,5 procent od przychodu do kwoty 100 tyś. zł lub 12,5 procent dla kwoty powyżej 100 tyś. zł. Podstawą tego opodatkowania jest cały przychód wraz z kosztami uzyskania przychodu.

 

 

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wymienia jako odrębne źródło przychodów: najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze (dzierżawę, poddzierżawę działów specjalnych produkcji rolnej i gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą). Od dochodu z tego źródła przychodów płacimy  podatek dochodowy według zasad ogólnych.

 

W przypadku ryczałtu nie można skorzystać z kwoty wolnej od podatku. A osoby uzyskujące przychody z tytułu najmu od stycznia 2022 roku będą zobowiązane rozliczać się właśnie w formie ryczałtu – wynikającego z założeń projektu Nowego Polskiego Ładu.

 

W 2021 roku nastąpiły już zmiany w zakresie rozliczania przychodów z najmu przez osoby prowadzące działalność gospodarczą i zobowiązanie do rozliczania w tzw. skali podatkowej . W przypadku osób wynajmujących więcej niż jedno mieszkanie oraz wynajmujących w tzw. formie krótkoterminowej największym ryzykiem podatkowym dla osób rozliczających się ryczałtem było zakwalifikowanie prowadzonej działalności jako działalności gospodarczej. A ryczałt obowiązywał wyłącznie najem prywatny. 

 

Od 01 stycznia 2021 znowelizowano przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym, od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne umożliwiających zastosowanie zryczałtowanego podatku od najmu również w przypadku najmu w ramach działalności gospodarczej.

Przy opodatkowaniu w formie ryczałtu nie ma możliwości skorzystania kwoty wolnej od podatku, która od stycznia 2022 roku ma wynosić 30 tyś. zł.

Opodatkowanie najmu 2021 vs 2022

Kto straci na nowych przepisach?

Zdecydowanie stracą ci podatnicy, którzy mieli wysokie koszty uzyskiwania dochodu z tego tytułu. Osoby stosujące odpisy amortyzacyjne a także Ci, którzy ponoszą duże koszty remontu wynajmowanych lokali oraz osoby które wynajmują mieszkania kupione na kredy. 


Dla osób, których pieniądze uzyskiwane z wynajmu mieszkania były jedynym źródłem dochodu i nie przekraczały kwoty 8000 zł, to w 2021 roku dzięki zasadom ogólnym mogły być całkiem zwolnione z podatku. Teraz osoby, które uzyskują niewielkie przychody, będą musiały zapłacić od uzyskiwanych przychodów ryczałt, bo w ryczałcie nie odlicza się  kwoty wolnej od podatku. Opodatkowane będą zatem wszystkie przychody, ryczałt opłacany jest bowiem od przychodu, a nie dochodu. 


Czy to wpłynie na sprzedaż i ceny mieszkań ?

Dziś możliwość omijania podatku sprawia że zarabianie na mieszkaniach jest łatwiejsze, stąd tak duże zainteresowanie kupnem w celach inwestycyjnych. To naturalne, że wysoki popyt wpływa na ceny mieszkań. Można więc spodziewać, że po takich zmianach podatkowych, gdy zyski spadną, osłabnie popyt na mieszkania a to zaś wpłynie na ich ceny.

Więcej artykułów

1 myśl na “Zmiany w opodatkowaniu najmu mieszkania”

  1. Pingback: Wynajem mieszkania od 01.01.2022 roku obowiązkowy ryczałt – Euro-Tax

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *